Jelzáloggal terhelt ingatlan vásárlása
Hogyan zajlik az jelzáloggal terhelt ingatlan vásárlása? Mik az előnyei, hátrányai az ilyen ingatlan vásárlásának? Mik a buktatók, mire kell odafigyelni?
Ezekre a kérdésekre térek ki ebben a cikkben, mivel sokan bizonytalanok azzal kapcsolatban, hogy jelzáloggal terhelt lakást vásároljanak - az eladói oldal pedig attól tart, hogy emiatt nem fogják megvenni az ingatlanát ( vagy csak nagyon hosszú idő múlva ).
Jelzáloggal terhelt ingatlan eladása és vásárlása
A folyamat törvénnyel szabályozott, így nem kell a kiskapuktól vagy a buktatóktól tartani - a jelzáloggal terhelt ingatlan eladása segíthet a tartozások fedezésében, annak vételára pedig a kifizetett terhekkel csökkentett, tehát nem kerül többe.
Sőt, mivel az eladói oldal sokszor gyorsan szeretne pénzhez jutni a tartozások mielőbbi kiegyenlítéséhez, ezért akár olcsóbb is lehet egy ingatlan, amire jelzálog van bejegyezve.
Az olyan terhek tehát, mint a
- jelzálog,
- a CSOK,
- a haszonélvezeti, életjáradéki és egyéb szorgalmi jogok
nem gátolják meg egy ingatlan adás-vételét.
Vannak viszont olyan bejegyzett terhek is az ingatlanon, mint például
- az árverés,
- vagy az elővásárlási jog,
amelyek kiegyenlítésére a bank nem ad hitelösszeget, tehát csak önerőből lehet őket kifizetni a sikeres hitelelbíráláshoz. Jó tudni, hogy a bankok még szigorúbban ellenőrzik az adás-vétel folyamatát, ha az eladó és a vevő közeli hozzátartozók, rokonok, hiszen ez sok esetben visszaélésre adhat gyanút ( hogy a vevő megszabaduljon a rossz feltételű hitelétől ).
A terhek megtalálhatók az ingatlan tulajdoni lapján ( részletek az ingatlan eladásához szükséges dokumentumok blogcikkemben ).
Fontos, hogy a tulajdoni lapon bejegyzett terheken kívül a közüzemi tartozásokat is ellenőrizze a vevő, mivel ezt sem lehet hitellel kiváltani, hanem önerőből kell fedezni.
Hitellel terhelt ingatlan eladása a tartozás rendezésére
Kinek a feladata a terhek kiegyenlítése? Ha az eladónak rendelkezésére áll a szükséges összeg, akkor megteheti ő, hogy aztán tehermentesen adhassa el ingatlanát - a legtöbb esetben viszont az eladónak nincs ennyi pénze, ezért a vevő dolga lesz a jelzálog megszüntetése.
Nagyon ritkán pedig az is előfordulhat, hogy a jelzálognak éppen csak akkora része van hátra, hogy az eladó azt a foglalóból fedezni tudja.
Nem tehermentes ingatlan vásárlásának folyamata
Hogy néz ki a teljes folyamat?
- A tulajdonos tehermentesíti az ingatlant: jelzi a banknak, hogy végtörlesztene, mire a bank kalkulációt készít, amit a tulajdonos kifizet.
- Ha erre nincs mód, akkor a bank által kikalkulált összeget a vevő fizeti ki - ezzel az összeggel pedig az ingatlan vételára is csökken. Az a biztos, hogyha vevőként egyből a banknak utalunk és mi magunk fizetjük ki a végtörlesztés összegét!
- A pénz beérkezése után néhány nappal a bank törlő nyilatkozatot állít ki, amit a földhivatalnál kell beadni, hogy a tulajdoni lapról lekerüljön a jelzálog.
- Ezután a vételár fennmaradó részét kifizeti a vevő.
- Az ingatlan pedig az adásvételi nyilatkozat aláírása után 30 napon belül már a vevő tulajdonát fogja képezni.
Jelzáloggal terhelt ingatlan ajándékozása
Egy másik gyakori kérdés, hogy lehetséges-e a jelzáloggal terhelt ingatlan ajándékozása?
A válasz itt teljes egészében a hitelnyújtó intézettől függ - azaz a bank hozzájárulása kell ahhoz, hogy az ajándékozás megtörténhessen (ügyvéd által készített ajándékozási szerződéssel). Legtöbbször a bankok elidegenítési és terhelési tilalmat létesítenek a hitellel rendelkező ingatlanokra, és meggátolják annak ajándékozását.
Konklúzió: megéri jelzáloggal terhelt ingatlant vásárolni?
A jelzáloggal terhelt ingatlan vásárlása egy kicsit hosszabb folyamat, mint egy tehermentes lakás vétele, de a törvényi szabályozottság miatt kockázatmentes. Ma Magyarországon minden második ingatlant jelzálog bejegyzésével vásárolnak meg, ezért a bankoknak is szigorú és részletes szabályzatuk van az ügy kezelésében.
Kérdésed van? Fordulj ingatlanszakértőhöz!
Kérdésed van? Fordulj hozzám bizalommal bármilyen ingatlannal kapcsolatos ügy miatt. Keress elérhetőségeimen.